Menu Scroll up
Dotacje z Unii Europejskiej

Tuczarnia na 920 sztuk

W budynku znajduje się 6 komór. Każda komora podzielona jest na 4 kojce przeznaczone dla tuczników do wagi 110kg. Pasza dostarczana jest do budynku za pomocą dwóch paszociągów spiralnych - takie rozwiązanie pozwala na stosowanie 2 rodzajów paszy (Grover i Finiszer). Pasza podawana jest bezpośrednio do TUBOmatów firmy POLnet. Pasza dla małych zwierząt po zakupie jest podawana ręcznie.

Na wygrodzenia kojca składają się okucia stalowe, panele płyt PCV do wysokości 75cm oraz ocynkowana rura na wysokości 1m. Utrzymanie na ruszcie betonowym 3m. Gnojowica spod rusztu usuwana jest cyklicznie za pomocą systemu kanalizacji (korki plastikowe i rur kanalizacyjne fi 250) do zbiornika i tam przechowywana jest przez minimum 6 miesięcy. Zastosowanie optymalnej głębokości kanału powoduje, że gnojowica przy spuszczaniu sama się miesza, a wir, jaki powstaje przy otwarciu korka zbiera wszystkie zanieczyszczenia z kanału. Ruszt betonowy nie jest idealnym środowiskiem chowu dla Świn – ściółka jest bliższa środowisku naturalnemu. Jednak p. Walkowski wraz z doradcami POLnet wybrał ruszt betonowy jako kompromis pomiędzy nakładem własnej pracy, a dobrostanem zwierząt. Lekki strop w komorach został podbity płytą typu Ecotherm, co zapewnia dobrą izolacje i niewielkie straty ciepła.

System wentylacyjny został oparty na wentylatorach Multifan o średnicy 630 mm i urządzeniach kontrolnych Stienen. Każda komora posiada niezależny w pełni zautomatyzowany system wentylacji. Na wyposażenie komory składają się 4 wloty powietrza o przepustowości 4500m3/h i 2 kominy wentylacyjne wyposażone w wentylatory Multifan 630. Nad prawidłową pracą wentylacji czuwa sterownik Stienen z serii CBA 2012 wraz z siłownikiem EGM 100. Świeże powietrze dostaje się do komory z zewnątrz budynku natomiast zanieczyszczone jest wyciągane za pomocą wentylatorów. Prawidłowa praca systemu jest monitorowana za pomocą centralki alarmowej z wewnętrznym zasilaniem. Nieprawidłowa praca systemu wentylacji w którejś z komór wywołuje natychmiastowo alarm dźwiękowy.

Budynek został skalkulowany na 920 szt. tuczników, gospodarz zasiedla komory w odstępach 3 tygodniowych – takie rozwiązanie pozwala na swobodny i cykliczny spływ środków finansowych. Nowoczesna chlewnia jest wręcz bezobsługowa, dzięki czemu gospodarz może z pomocą tylko swych synów zajmować się całym gospodarstwem.