Menu Scroll up
Dotacje z Unii Europejskiej

Wyposażenie fermy 300 loch

Sektor odchowu prosiąt

Obiekt składa się z 2 budynków. W jednym obiekcie jest 15 komór, w każdej komorze może pomieścić się po około 140 sztuk  prosiąt do wagi 30 kg. W drugim obiekcie jest 7 komór po 120 sztuk warchlaków. System utrzymania na ruszcie plastykowym i posadzce betonowej. Usuwanie gnojowicy systemem rur PVC. Karmienie prosiąt z automatów paszowych AP4W, zasilanych paszociągiem. Powietrze do komór będzie dostarczane z zewnątrz budynku. Każda komora posiada niezależny system wentylacji, z płynną regulacją pracy wentylatorów Multifan i systemem podłogi podgrzewanej. Ścianki kojców będą wykonane z elementów PVC. Waga zasiedlenia około 8 kg, waga końcowa około 30 kg, okres przebywania około 6 tygodni.

 

Sektor porodowy

Zwierzęta utrzymywane są w systemie bezściołowym, na tzw. półruszcie. Obiekt podzielono na 5 komór po 15 stanowisk porodowych, 2 komory po 30 stanowisk porodowych i 1 komora na 35 stanowisk porodowych. Każda komora posiada niezależny system wentylacji, z płynną regulacją pracy wentylatorów Multifan. Powietrze do komór  dostarczane jest z  korytarz głównego budynku poprzez wloty powietrza umieszczone na ścianach bocznych i otwieranych automatycznie. Nad całością będą czuwały sterowniki. Ogrzewanie miejsc dla prosiąt systemem ogrzewania wodnego-podłogowego. Karmienie loch automatycznie paszociągiem, każda locha posiada indywidualny zbiornik na paszę o pojemności 6 L. Gnojowica z budynku będzie usunięta za pomącą rur spustowych i systemu korków. Ścianki kojców będą wykonane z elementów PCV. Okres przebywania loch na sektorze porodowym około 4 dni przed wyproszeniem i 4 tygodnie po wyproszeniu.

 

Sektor loch prośnych

Sektor dla około 200 loch prośnych w czterech grupach. Utrzymanie na ruszcie betonowym i posadzce betonowej. Pasza do budynku będzie dostarczana paszociągiem, lochy żywione są ze stacji paszowych, jedna grupę obsługują 1 stacja paszowa. Woda do picia dozowana jest za pomocą zaworów poziomu wody montowanych w korytach kamionkowych. W sektorze umieszczony jest tzw. kojce knura, który pomaga wyłapać loch z wątpliwą ciążą .Wentylacja z płynną regulacją pracy wentylatorów. Powietrze do sektorów będzie dostawało się z zewnątrz budynku. Okres przebywania jednej grupy loch (50 szt.) na sektorze około 13 tygodni.

 

Sektor krycia

W sektorze krycia znajdują się 70 kojców indywidualnych dla loch o wymiarach 0,64 x 2,20 m i 5 kojców zbiorowych dla loch po 10 sztuk. Zadawanie paszy do koryt kamionkowych paszociągiem. Wentylacja z płynną regulacją pracy wentylatorów. Powietrze do sektorów będzie dostawało się z zewnątrz budynku. Utrzymanie zwierząt na ruszcie betonowym i posadzce betonowej. Okres przebywania jednej grupy w tym sektorze to 6 tygodni. 

 

Sektor knurów

W obiekcie może się pomieścić  8 knurów, w kojcach o wymiarach 3 m  x  3 ,0 m. Utrzymanie na ruszcie betonowym i posadzce betonowej. Karmienie ręczne z koryt. Wentylacja  z płynną regulacją pracy wentylatorów. Powietrze do sektorów będzie dostawało się z zewnątrz budynku. Obok pomieszczenia znajduje się kompleksowo wyposażone labolatorium do pobierania i obróbki nasienia, wykorzystywanego przy inseminacji.